150 lat Gustav Adolf Verein w Austrii

Dnia 14 – 16 października br. Gustav – Adolf – Verein /Stowarzyszenie Gustawa Adolfa/ obchodzić będzie  jubileusz 150 - lecia istnienia.

Kościół Luterański w Austrii w roku 1861 r., a więc po wydaniu przez cesarza Franciszka Józefa I Patentu Protestanckiego, otrzymał m.in. możliwość powoływania stowarzyszeń. W tym samym roku, a więc 1861 powołano Stowarzyszenie Gustawa Adolfa / Gustav – Adolf – Verein/. Traktat założycielski podpisany został w Wiedniu Gumpendorf, w kościele, który obecnie nazywany jest Kościołem Gustawa Adolfa.

Uroczystości odbędą się w Wiedniu i Mödling i rozpoczną się zgromadzeniem delegatów. W sobotę 15 października planowany jest wyjazd do Gimnazjum Luterańskiego, Szkoły Muzycznej im. J.S. Bacha oraz Kościoła Marcina Lutra w Hainburg (na zdjęciach). Na wieczór zaplanowano wykład prof. Karla Schwarza: "Refleksje w świetle ewangelickiej plebanii w Mödling”.

W niedzielę 16 października br. w Kościele im Gustawa Adolfa w Wiedniu Gumpendorf odbędzie się uroczyste nabożeństwo, w czasie którego kazanie wygłosi Sekretarz Generalny Gustaw Adolf Werk w Niemczech - ks. Enno Haaks.

Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa w Polsce reprezentować będą: ks. Tadeusz Makula oraz ks. Waldemar Szajthauer.

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand