148. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

W Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa (czwartek, 23 czerwca 2011 r.) odbył się już 148 zjazd organizacji niosącej pomoc parafiom ewangelickim w Polsce. Tym razem spotkanie miało miejsce w Parafii E-A w Międzyrzeczu. Był to trzeci zjazd w historii międzyrzeckiej parafii. Poprzednie odbyły się w latach 1907 oraz 1929.

W zjeździe uczestniczyli duchowni i świeccy przedstawiciele parafii z całej Polski, w których zbierano ofiary pieniężne na potrzeby remontowe kościołów i budynków parafialnych. Delegaci zjazdu spotkali się w „Chacie Międzyrzecze". W obradach uczestniczył bp. diecezjalny ks. Paweł Anweiler. Zarząd BPGA w składzie: ks. Tadeusz Makula (Żory) - prezes, oraz Barbara Machalica (Bielsko) , ks. Edwin Pech (Karpacz) i ks. Waldemar Szajthauer (Wisła) oraz przedstawiciele Konsystorza Kościoła E-A Bożena Polak i Korneliusz Glajcar który przekazał pozdrowienia od Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca dla wszystkich uczestników Zjazdu. Zarząd zapoznał zebranych o wynikach zbiórki i propozycją jej podziału. Delegaci zaaprobowali przedstawioną przez zarząd propozycję podziału zebranych środków.

O godz.10.00 delegaci uczestniczyli w uroczystym nabożeństwie dziękczynnym, w czasie którego kazanie wygłosił ks. radca Jan Badura z Pszczyny. Uroczystą oprawę spotkania nadała Diecezjalna Orkiestra Dęta oraz miejscowy chór parafialny.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 r. Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842-1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko). BPGA działa według regulaminu, który jest włączony do Zasadniczego Prawa Wewnętrznego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kieruje nią Zarząd, wybierany przez Zebranie Delegatów wybieranych przez wszystkie parafie Kościoła. Co roku, w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, z inicjatywy BPGA we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na jej rzecz. Na wniosek Zarządu zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. Rozdział ten jest zatwierdzany przez Zebranie Delegatów.

Alina Fender

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand