Walny Zjazd BPGA 2016

Od wielu lat ewangelicy w środkowej Europie obchodzą uroczystość Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa. W Polsce ten dzień wypada w katolickie święto Bożego Ciała.

Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski superintendent, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby pomóc tymi pieniędzmi ewangelickiej diasporze. W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 r. Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842-1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko).

Obecnie Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa w okresie od Wielkanocy do Świąt Zesłania Ducha Świętego, ogłasza zbiórkę ofiar we wszystkich parafiach naszego Kościoła, a następnie zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. Rozdział ten jest zatwierdzany przez Zebranie Delegatów.

26 maja 2016 roku odbył się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie 153 Walny Zjazd Delegatów Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, który po raz kolejny dzięki ofiarności sióstr i braci z całego Kościoła mógł rozdysponować środki finansowe, które pomogą wyremontować wiele Kościołów, kaplic i nieruchomości parafialnych.

 

Pomoc otrzymały m.in. Diakonat EBEN-EZER, Parafie w Cisownicy, Bładnicach, Międzyrzeczu, Mikołowie, Pokoju, Lasowicach Wielkich, Częstochowie, Pabianicach, Lublinie, Włocławku/Rypinie, Słupsku/Lęborku, Legnicy, Giżycku, Ostródzie, Szczytnie oraz z ofiary konfirmantów otrzymał ODM na organizację Olimpiady sportowej dla młodzieży ewangelickiej.

 

Za każdą ofiarę, dar serca złożony na fundusz BPGA składamy serdecznie podziękowanie. Podczas uroczystego nabożeństwa dziękczynnego Słowem Bożym służył Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej JE Ks. Biskup Waldemar Pytel.

Niech Pan Bóg raczy pobłogosławić dziełu pomocy braterskiej i siostrzanej jaką jest działalność BPGA zaś Parafiom, które otrzymały dotację życzymy, aby mogły zrealizować zaplanowane projekty remontowe.

 

                                                                                                                Zarząd BPGA

Zbiórka ofiar na BPGA

 

Zbiórka ofiar na BPGA

 

trwa od świąt Wielkanocnych

do św. Zesłania Ducha Świętego.

 

Prosimy w tym okresie składać ofiary

wg instrukcji w zakładce WPŁATY OFIAR.

 

Za każdy złożony dar

składamy serdeczne Bóg zapłać!

Wpłaty ofiar

Bratnia Pomoc im Gustawa Adolfa w Polsce, nie posiada swojego numeru konta bankowego.

 

Ofiary na BPGA wpłaca się:

  

1) osobiście w  miejscowej parafii ewangelickiej,

lub

2) na konto miejscowej parafii ewangelickiej z dopiskiem: Ofiara na BPGA,

lub

3) na konto Konsystorza Kościoła E-A:

   

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

ul. Miodowa 21

00-246 Warszawa

  

Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa

85 1240 1037 1111 0000 0693 1355

z dopiskiem: Ofiara na BPGA

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand